Новини Лановець та району

19 вересня. Цей день в історії Тернопільщини

19 вересня. Цей день в історії Тернопільщини
Сторінками історії: 1920 - в Тернопіль увійшли сили 6-ї польської армії та Дієвої армії УНР,…

19 вересня 1882 року - у Збаражі народився класичний філолог, перекладач, доктор філософії, гімназійний професор, доцент Львівського університету Маріан-Майєр Авербах. Страчений нацистами в липні 1941 р. у м. Львові.

19 вересня 1896 року – у Львові народився український актор, режисер театру Володимир Калин. Навчався в українській гімназії у Тернополі, Львівському університеті. Виступав у трупі «Тернопільські театральні вечори», «Молодому театрі» в Києві, «Новому Львівському театрі» у Тернополі, першому театрі Української Республіки ім. Т.Шевченка та «Кийдрамте». Працював також балетмейстером.Помер 14 січня 1923 року в м.Тернопіль.

19 вересня 1920 року - до Тернополя увійшли сили 6-ї польської армії та Дієвої армії УНР.

19 вересня 1920 року - відбулися бої 6-ої стрілецької дивізії армії УНР в районі Підволочиська.

19 вересня 1927 році - біля г.Лисоня відбувся великий здвиг «Лугів» Бережанщини з участю лугового оркестру Рогатина під керівництвом колишнього старшини УСС Угрина-Безгрішного. На могилі Січових Стрільців промовляла письменниця і громадська діячка Іванна Блажкевич.

19 вересня 1929 року - у Лопушному Лановецького району народився журналіст, громадський діяч Созонт Чабан. Працював у партійних органах, журналістиці, головним редактором бережанської районної газети «Нове життя», головою Тернопільського обласного телерадіокомітету (1978-1990). Нагороджений орденами Дружби народів та «Знак пошани». Помер 18 квітня 1990 р. у м.Тернополі.

19 вересня 1940 року – органи НКВС заарештували українського адвоката, громадсько-політичного діяча, уродженця с.Кобиловолоки Теребовлянського району Василя Бараника. З 1918 року Бараник був делегатом до Української Національної Ради, у період ЗУНР - референт у державному секретаріаті військових справ, уповноважений Уряду в Чортківському повіті, повітовий комісар ЗУНР у Борщеві, делегат Української Національної Ради ЗУНР від Заліщицького повіту. Його ув'язнили у Чортківській тюрмі, згодом перевели до Тернополя де розстріляли без суду перед відступом радянських військ.

19 вересня 1944 року - в Бережанському районі відбувся великий бій між відділами УПА і частинами НКВС.

19 вересня 1945 року - у лісі біля с.Васильківці Гусятинського району в перестрілці з підрозділом НКДБ загинув вояк УПА “Кармелюк”. Іншому повстанцеві пощастило добратися до криївки, вбивши при цьому чотирьох більшовиків.

19 вересня 1948 року – в Києві померла українська вчителька, перекладач, дружина Михайла Грушевського, уродженка с.Підгайчики Зборівського району Марія-Іванна Грушевська (Вояківська). Навчалася в школах у містах Тернопіль, Підгайці, Станіслав (нині Івано-Франківськ), Краків. Викладала в школі містечка Скала (нині смт.Скала-Подільська Борщівського району). Познайомилася з Михайлом Грушевським у Львові. У травні 1896 в Скалі, де проживала родина її сестри Олімпії, взяла з ним шлюб в місцевій церкві Св. Миколая. Не раз перебувала з сім'єю у брата Сильвестра в селі Богданівка (нині Підволочиського району) та матері Кароліни в Тернополі. У лютому 1915 року Михайла Грушевського було відправлено в заслання до Симбірська, і Марія разом із 14-літньою донькою поїхали слідом. У 1917 ввійшла до складу Української Центральної Ради від просвітницьких організацій Києва, скарбник Українського національного театру. З 1919 разом з родиною перебуває в еміграції. Навесні 1924 Грушевські повертаються в УРСР та оселяються в Києві. Перекладала твори російських і французьких письменників. В інтерпретації Грушевської вийшла збірка оповідань Антона Чехова «Змора». Друкувала статті на мистецькі теми в «Літературно-науковому вістнику», «Артистичному віснику» та інших львівських виданнях. Саме Марії Грушевський присвятив дружині свою найголовнішу працю - «Історія України-Руси».

На фото стоять: Михайло Грушевський, Марія Грушевська (дружина). Сидять: Ольга Шамрай (племінниця), Катерина Грушевська (дочка), Глафіра Грушевська (мати)//http://coollib.com

19 вересня 2010 року - у лісі біля с.Базниківка (урочище Гуща) Бережанського району відбулося відкриття пам’ятника на місці героїчної загибелі трьох вояків-повстанців. Тут, у 1948 році, під час облави енкаведистів загинули герої-патріоти, вояки ОУН Іван Ковальчук («Гомін»), Василь Городецький («Топіль») та Іван Жмурко («Орест», «808»).

19 вересня 2015 року - під час несення служби в зоні АТО пішов з життя уродженець с.Конюхи Козівського району, солдат Національної гвардії України Олег Панченко.

Останні новини

Це цікаво

Оголошення

Нерухомість

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *