Закриваю і відкриваю лікарняний не виходячи з дому! Зібрали для вас доступні електронні медичні послуги
Автор:
Марія Бочан
- Електронні послуги з охорони здоров’я набирають обертів.
- Впровадження в Україні електронних сервісів у сфері охорони здоров’я дасть змогу уникнути довжелезних черг, бюрократичних процесів, корупції і дозволить зекономити час.
- Крім електронного рецепта «Доступні ліки», електронного направлення, електронного медичного висновку про народження, єМалятка, з четвертого червня можна отримати ще й електронний листок непрацездатності.
- Як віртуальні сервіси працюють у Тернополі, запитували у сімейного лікаря.
Паперовий документообіг залишається в минулому. Цифрові сервіси охорони здоров’я насамперед поліпшують доступ до медичної допомоги для пацієнтів. Вони допомагають пацієнтам отримувати якісні медичні послуги. Але не перетворюють медичного працівника на сервіс із надання послуг. І не виключають лікаря із процесу надання медичної допомоги, що є дуже важливим.
Перш ніж розповісти, як на практиці працюють ці сервіси, пропонуємо ознайомитися із кожним з них.
Які електронні сервіси вже працюють?
Національна служба охорони здоров’я наголошує на електронних інструментах, які вже працюють.
-
Електронний рецепт на “Доступні ліки”.
Дозволяє отримувати безоплатно або з незначною доплатою лікарські засоби для лікування серцево-судинних захворювань, первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів, лікування діабету ІІ типу та бронхіальної астми. У разі наявності хронічного чи затяжного захворювання, або необхідності продовження лікування за попередньо встановленим діагнозом та схемою лікування пацієнт може отримати такий рецепт по телефону.
Як це працює?
Виписати такий рецепт може сімейний лікар, терапевт чи педіатр, з яким пацієнт підписав декларацію. Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації, є актуальним і належить пацієнту. У системі відображаються код мобільного оператора і останні цифри номера телефону пацієнта.
Пацієнту приходить СМС з номером рецепту та кодом підтвердженням. Пацієнт обирає зручну для себе аптеку з переліку тих, хто уклав договори із Національною службою здоров’я. Та надає фармацевтичному працівнику спочатку номер рецепту. Фармацевтичний працівник пропонує пацієнту лікарські засоби – спочатку безоплатні, а потім з доплатою. Якщо запропоновані ліки підходять пацієнту, він називає код підтвердження. Та після того отримує призначені ліки.
-
Електронне направлення.
Пацієнт самостійно обирає спеціалізований медзаклад, в якому отримати послуги за Програмою медичних гарантій, незалежно від свого місця проживання чи реєстрації, або того, в якому районі чи місті працює лікар, який виписав це направлення (безадресне направлення).
Пацієнт може звернутись в комунальний заклад або у приватну клініку чи до лікаря, який має власну практику, якщо вони уклали договори з НСЗУ на надання відповідних послуг. А НСЗУ перерахує кошти саме тому закладу, в який звернувся за допомогою пацієнт.
Як працює послуга?
Пацієнту виписують направлення, коли його проблема потребує залучення вузького спеціаліста, додаткових обстежень, процедур чи госпіталізації. Електронне направлення створюється в електронній системі охорони здоров’я. Електронне направлення виписує той лікар, якому потрібні результати того чи іншого обстеження для оцінки стану здоров'я пацієнта. Це може бути лікар, який надає первинну допомогу, а саме: сімейний лікар, терапевт, педіатр.
-
Електронний медичний висновок про народження, а також сервіс “єМалятко”.
Медичний висновок про народження отримують пацієнтки у пологовому будинку після народження дитини. Це – електронний документ, який містить перелік відомостей про малюка та є підтвердженням його народження. Номер медвисновку складається з 16 латинських літер та цифр. Його надсилають батькам дитини у смс або за потреби роздруковують інформаційну пам’ятку про нього.
Медичний висновок про народження дозволяє користуватись сервісом “єМалятко”. Комплексний сервіс “єМалятко” дозволяє отримати державні послуги, пов'язані з народженням дитини, за однією заявою.
Послуги, які зараз доступні онлайн завдяки сервісу “єМалятко”:
-
обов’язкова послуга - державна реєстрація народження та визначення походження дитини;
-
додаткові: присвоєння дитині податкового номера; призначення допомоги при народженні; реєстрація місця проживання дитини; внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів та інші.
Так, за даними Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на Тернопільщині з початку року 2805 малят отримали свідоцтва про народження. З них – 2394 в рамках послуги “єМалятко”, а це 85% від загальної кількості виданих свідоцтв про народження.
Скористатися сервісом “ЄМалятко” можна у відділі ДРАЦС, ЦНАПах та онлайн через портал “Дія” https://diia.gov.ua
Серед останніх новин “ЄМалятка”: відтепер можна отримати свідоцтво про народження без відвідування установ – Укрпоштою. Вартість доставки 46 грн, а кур'єром додому – 66 грн.
З червня – проєкт еЛікарняний
З четвертого червня розпочався поступовий перехід від паперового листка непрацездатності до електронного. Перехідний період триватиме до 1 вересня. Тепер сімейний або лікуючий лікар пацієнта фіксує випадок тимчасової непрацездатності через створення в електронній системі охорони здоров'я медичного висновку про тимчасову непрацездатність. Після цього зазначена інформація автоматично передається до реєстру електронних листків непрацездатності Пенсійного фонду. Якщо пацієнт має право на відшкодування у зв'язку з непрацездатністю, то інформація передається далі - для здійснення відшкодувань до системи Фонду соціального страхування.
Таким чином, лікар займається виключно медичною частиною та не заповнює жодної адміністративної інформації про роботодавця, його назву, адресу тощо. Пацієнту не потрібно турбуватись, що він може вказати назву місця роботи некоректно і через це доведеться виправляти документ. При цьому слід зауважити, що медична інформація, яка стосується діагнозів, призначень тощо з електронної системи охорони здоров'я в системи Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування не передається.
Що планується?
У 2021 році електронні сервіси для пацієнтів будуть ще розширені. Планується запуск Ковідного сертифікату та електронного кабінету пацієнта. Ці сервіси також покращують доступ пацієнта до медичних послуг, пришвидшують обмін інформацією між державними установами, вилучають з обігу зайві паперові документи. Крім того, економлять час на зборі печаток та чергах за цими печатками. Ковідний сертифікат до того ж дозволить заново відкрити можливості для подорожей громадян.
Як на практиці?
За коментарем про роботу електронних інструментів охорони здоров’я на практиці говоримо із завідувачем амбулаторії №3 – сімейним лікарем Центру первинної медико-санітарної допомоги Тернополя Соломією Олексієвець.
– Стосовно електронного листка непрацездатності, то поки що ми тренуємося, вчимося, як це робити, тому таких листків ми ще не видавали. Ні електронних, ні паперових листків непрацездатності також зараз не видаємо. Хоча думаю, що від такого нововведення всім буде простіше. Наприклад, роботодавець зможе побачити одразу, що працівник перебуває на лікарняному, одразу буде вказане правильне місце роботи та інші дані. Це важливо, щоб не було додаткових походів до лікарів за виправленнями, як це часто відбувалось. Фонд соціального страхування також зможе побачити застрахований пацієнт чи ні, – каже вона.
Соломія Олексієвець розповідає, що раніше була обов’язкова явка пацієнта на лікарняному на прийом, наприклад, у перший та на п’ятий дні. Тепер лікарі дають якусь певну кількість днів, якщо пацієнт здоровий, то не обов’язково приходити другий раз до лікаря, скажімо, на п’ятий день. Пацієнт, котрий видужав у п’ятницю, виходить наступного дня на роботу без додаткових дій і походів у медичні заклади.
Електронне направлення — умова для отримання пацієнтом послуг вузьких спеціалістів, обстежень або госпіталізації до медичного закладу безоплатно. Його виписує сімейний лікар або лікуючий лікар.
Ми запитали у сімейного лікаря Соломії Олексієвець чи користуються тернополяни електронним направленням?
– Електронне направлення на консультацію вже діє давніше. Пацієнтам приходить направлення СМС повідомленням. Після чого вони йдуть, наприклад, у реєстратуру, ми даємо їм скерування до вужчих спеціалістів: ортопеда, хірурга тощо. Пацієнт вибирає сам собі заклад, лікаря, звертається з тою СМС-кою, жодних проблем не виникає. За таким направленням можна поїхати і в обласну лікарню, і до Львова. Все по Україні функціонує, – каже лікарка.
Соломіє Ростиславівно, чи справді такі доступні «Доступні ліки»?
– Так, цей електронний інструмент дуже широко використовується тернополянами. Особливо користуються ним пацієнти старшого віку із різними патологіями, ішемічною хворобою серця, цукровим діабетом, виписуємо ліки, що є у доступі. Також виписуємо ліки у телефонному режимі, але дехто ще приходить на прийом за рецептом. По-різному буває.
Соломія Олексієвець вважає, що електронні інструменти здоров’я дійсно зручні у користуванні та покращили життя пацієнтів. Лікарка каже, що із пацієнтами з коронавірусною хворобою протягом зими-весни у телефонному режимі проводилися прийоми, виписувалися рецепти. Приходити у поліклініку не було потреби, що дуже зручно. Лікарка зазначає, що відтепер рецепти та інші документи набагато швидше виписуються, ніж паперові варіанти. Тому і пацієнти, і лікарі дуже задоволені цим.
Що пропонує карта доступних реабілітаційних послуг?
На сайті Української асоціації фізичної терапії за посиланням https://physrehab.org.ua/uk/home/ знаходимо карту доступних реабілітаційних послуг у Тернополі.
Мета карти – підвищити обізнаність населення України про заклади, які надають реабілітаційні послуги.
На карті можна знайти послуги з медичної/ фізичної реабілітації, що надаються фахівцями з реабілітації. Пошук необхідних реабілітаційних послуг здійснюється за допомогою обраного напрямку (фільтра), який на карті відображаються оранжевим кольором:
-
реабілітаційні послуги при порушенні діяльності опорно-рухового апарату;
-
реабілітаційні послуги при порушенні діяльності нервової системи;
-
реабілітаційні послуги при порушенні діяльності дихальної системи;
-
реабілітаційні послуги при порушенні діяльності серцево-судинної системи;
-
реабілітаційні послуги у геріатрії;
-
реабілітаційні послуги у педіатрії.
На карті також можна знайти інформацію про заклади, які надають послуги із забезпечення асистивними засобами, які покращують індивідуальну мобільність: милиці пахвові, тростини/ палички, милиці ліктьові, протипролежневі подушки, роллатори, триколісні велосипеди/ трицикли, ходунки, рами для ходи, крісла колісні та інші типи асистивних засобів. Пошук цих послуг також здійснюється за допомогою обраного напрямку (фільтра), який на Карті відображаються синім кольором:
-
магазини медичної техніки;
-
управління праці та соціального захисту населення;
-
підприємства, які виробляють технічні та інші засоби реабілітації.
Як знайти карту: інструкція