Новини Лановець та району

COVID-19 серед дітей у Тернополі набирає обертів. Чи мають вони носити маски і що ще робити?

COVID-19 серед дітей у Тернополі набирає обертів. Чи мають вони носити маски і що ще робити?

COVID-19 серед дітей у Тернополі набирає обертів. Чи мають вони носити маски і що ще робити?

Автор:

Марія Бочан

  • Якщо раніше COVID-19 вражав дорослих, то зараз його все частіше виявляють у дітей. Якщо порівнювати цифри, то кількість хворих зросла в кілька разів!
  • Яка ситуація у дитячій лікарні міста з ковідними пацієнтами? Скільки дітей перебувають на стаціонарі, а скільки лікуються амбулаторно?
  • Чи носити маску дітям і з якого віку, пояснюють фахівці.
  • Завдяки Вашим підпискам ми можемо готувати більше цікавих і незалежних матеріалів.

 

Школярі та дошкільнята Тернопільщини масово хворіють на COVID. Останні цифри статистики не тішать: зараз понад 500 дітей хворі на коронавірус. Якщо порівнювати з піком захворюваності під час попередніх хвиль, найбільшим показником тоді було 120 осіб. Про це повідомила начальниця управління освіти і науки облдержадміністрації Ольга Хома.

Читайте також: Понад 500 дітей Тернопільщини хворіють на COVID. Освітян – в десятки разів менше. Що далі? 

Зараз сплеск на «дитячий» COVID-19

Журналісти «20 хвилин» дізналися, що на амбулаторному лікуванні у міській дитячій лікарні Тернополя перебувають 57 дітей, що є доволі високим показником, за словами медиків. 

На самоізоляції (контактні, ймовірно хворі, за якими ведеться спостереження) у місті перебуває аж 654 дитини (!) У стаціонарі з підтвердженим COVID-19 – 28 дітей. У міській дитячій лікарні у стаціонарі вже розгорнули 50 ліжок, загалом мають 200. 

Про це журналістам «20 хвилин» повідомив керівник КНП «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня» Андрій Артимович.

Ми запитали у нього, коли саме відбулося стрімке зростання хворих дітей і чим це пояснюється. 

  • За останні три тижні йде поступове нарощення захворюваності дітей на COVID-19. Минулого тижня ми мали незначний спад, на 15-20%. Зараз захворюваність знову зросла. У цей період якраз почався традиційний для дітей сезон респіраторних захворювань. Вони в колективах, обмінюються флорою, — каже пан Артимович. — Минулого тижня було багато респіраторних захворювань, зараз же зросла кількість саме ковідних пацієнтів. Найбільше хворих припадає на кінець листопада і грудень, що зумовлюється  похолоданням.

Та керівник дитячої медустанови міста духом не падає, каже, що, може, діти перехворіють вже.

— Маємо зараз сплеск, то, може перехворіємо вже, щоб потім було менше захворювань. Хоча це дуже складно спрогнозувати, — пояснює медик. 

За словами Андрія Артимовича, ліжок у стаціонарі дитячої лікарні вдосталь.

— За минулий сезон у дитячій лікарні не було жодного випадку, щоб ми не змогли прийняти пацієнта у стаціонар. Це при тому, що ми — єдиний заклад в області, де лікують COVID-19 у дітей. 

Діти теж повинні носити маски?

Як вже відомо, використання засобів індивідуального захисту — один із найбільш дієвих методів проти коронавірусної хвороби. Однак, 100% захисту від  недуги він, на жаль, не дає. Проте, як кажуть медики, носіння маски значно сприяє уповільненню чи зупиненню поширення COVID-19. 

Коли ви носите засоби захисту для обличчя, ви захищаєте себе й людей навколо. Обов'язкове носіння маски стосується дорослих, а як же діти?

Носіння масок дітьми має свою специфіку, запевняє Андрій Артимович.

— У цьому питанні є свої особливості, адже діти бувають менші і більші. Насамперед, малюкам потрібно пояснювати, чому важливо носити маску, батьки мають подавати правильний приклад. А діти охоче копіюють поведінку дорослих. — наголошує керівник. —  Носіння засобів індивідуального захисту належить до загальних заходів профілактики інфекційних захворювань: як миття та обробка рук, заборона відвідування місць, де є скупчення людей тощо. І це все — неспецифічні заходи у боротьбі з COVID-19. 

А як же вакцинація?

Серед специфічних заходів у боротьбі з пандемією пан Артимович виділяє традиційну вакцинацію для дітей від інших захворювань, відмінних від грипу чи COVID-19. 

— Здоров’я серед дитячого населення у Тернополі —  одне з кращих по Україні. Але про носіння масок дітьми також не треба забувати. Так, це не гарантує 100% захист від коронавірусної хвороби, але сприятиме тому, що в місті не буде різкого росту захворюваності серед дітей, — пояснює пан Артимович.

Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом від  17.07.2021 затвердило рекомендації Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики щодо можливості вакцинації дітей віком від 12 років. Кого це стосується? Перш за все, – тих, хто має високі ризики важкого перебігу та розвитку ускладнень після хвороби на COVID-19 через супутні хвороби та не має протипоказань до вакцинації.

–  Є дітки, які мають хронічні захворювання легень, серцево-судинної, ендокринної систем, цукровий діабет тощо. Проходи вакцинацію у таких випадках дозволено і потрібно, – розповідає завідувачка інфекційного відділення КНП «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня» Ольга Дивоняк.

Рекомендації від ВООЗ

ВООЗ рекомендує у всіх випадках вивчити і дотримуватися заходів індивідуального захисту, що рекомендовані у конкретній країні. З усіма правилами носіння масок дітьми можна ознайомитися тут. 

З урахуванням цієї інформації, а також інших факторів, зокрема психосоціальних потреб і особливостей розвитку дітей різного віку, ВООЗ і ЮНІСЕФ рекомендують наступне:

Діти до п'яти років

Діти у віці 5 років і молодше не повинні носити маски. Дана рекомендація сформульована виходячи з міркувань безпеки, з урахуванням спільних інтересів дитини, а також здатності дітей дотримуватися правил носіння масок при мінімальній допомозі з боку.

Діти 6-11 років

На думку ВООЗ і ЮНІСЕФ, рішення про необхідність носіння масок дітьми у віці 6-11 років повинні прийматися з урахуванням наступних критеріїв:

  • чи відбувається в районі проживання дитини масова передача інфекції;

  • чи здатна дитина безпечно і правильно користуватися маскою;

  • доступність масок, а також можливість їх прання і заміни в тих чи інших умовах (наприклад, к школі або дитячих установах);

  • можливість належного контролю з боку дорослих і видачі ними вказівок дитині з одягання, зняття і безпечного носіння масок;

  • можливі наслідки носіння маски для навчання і психосоціального розвитку дитини, які повинні оцінюватися спільно з викладачами, батьками / особами, які здійснюють догляд за дитиною, і медичними фахівцями;

  • специфічні особливості середовища перебування дитини і можливість її взаємодії з людьми, що піддаються високому ризику тяжкого перебігу хвороби, зокрема, з літніми людьми та особами, які страждають фоновими захворюваннями.

Діти від 12 років

ВООЗ і ЮНІСЕФ рекомендують дітям віком від 12 років і старших користуватися масками на однакових з дорослими умовах, особливо при неможливості забезпечити перебування дитини на відстані як мінімум 1 м від оточуючих в районах масової передачі інфекції.

Додаткова інформація про типи масках, критерії їх вибору і правилах використання є за адресою.

Як захистити дитину від ковіду

Є загальні поради для запобігання ГРВІ, вони регламентовані Всесвітньою організацією здоров'я та Міністерством охорони здоров'я. Правильне миття рук – дуже важливо. Звісно, діткам важко усвідомити, що це потрібно робити регулярно, та ще й довше, ніж вони звикли. Саме тому всі батьки власним прикладом, особливо після відвідування магазинів та громадських місць, мають показувати, що руки потрібно мити з милом. Якщо мило і вода недоступні, дайте дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60%. А ще – важливо мити руки, перш ніж торкатися їх очей, носа або рота. Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися.

Варто навчити дітей завжди прикривати рот під час кашлю і чхання. Переконайтеся, що діти прикривають ніс і рот серветкою, коли вони кашляють або чхають. Попросіть їх викинути використану серветку і негайно вимити руки. Це допомагає запобігти поширенню вірусу через повітря і на руках здорових людей.

Приділіть серйозну увагу харчуванню та правильній організації дня. Достатня кількість поживних речовин і правильна культура споживання їжі вбережуть дитину від численних хвороб, зроблять її бадьорою і уважною, запевняє завідувачка відділення з організації медичної допомоги дітям загальноосвітніх навчальних закладів міської дитячої лікарні Світлана Козак.

–  Харчування дітей має бути здоровим та збалансованим також поза школою. Тому в домашньому меню зробіть основою раціону овочі і бобові. — Стежте, щоб дитина щодня їла фрукти та ягоди, молочні та кисломолочні продукти, у невеликих порціях — цільнозернові продукти, насіння та горіхи. Готуйте рибу 2-3 рази на тиждень і м’ясо (переважно птиці і кролика). Також мінімізуйте кількість солі та цукру. Дитина має отримувати достатньо рідини і пити не за графіком, а орієнтуючись на відчуття спраги. Психологічний комфорт дуже важливий як для дітей, так і для батьків. Тому бережіть своїх рідних, мисліть позитивно та будьте здоровими! — говорить Світлана Козак.

Рекомендації для батьків

Перевіряйте щодня на наявність симптомів:

  • підвищена температура (38°С або вище);

  • біль у горлі;

  • новий неконтрольований кашель, що спричиняє утруднення дихання (якщо дитина має хронічний кашель, спричинений алергією чи астмою, важливо відстежувати, чи немає змін)

  • діарея, блювання, біль у животі.

!!! У випадку наявності симптомів краще залишити дитину вдома та зв’язатися зі своїм сімейним лікарем та педіатром.

Читайте також: Хворих на ковід дітей у Тернополі стає більше. Які зараз симптоми і кого можна вакцинувати 

Останні новини

Це цікаво

Оголошення

Нерухомість

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *