Новини Лановець та району

Скільки безхазяйного майна у Тернопільському районі? Що з ним роблять

Скільки безхазяйного майна у Тернопільському районі? Що з ним роблять

Скільки безхазяйного майна у Тернопільському районі? Що з ним роблять

Автор:

Марія Бочан

  • Нічийного майна мало, але воно є.
  • Яке майно є безхазяйним і хто може стати його власником?
  • Що робить громада з таким майном? І чи може фізична особа викупити колись безхазяйну річ, відповідає адвокат.

 

Журналістка «20 хвилин» двічі (!) зверталася із офіційним запитом до міської ради і їй двічі (!) відмовили у наданні інформації щодо кількості, адрес безхазяйного майна на території  Тернопільської міської громади і подальшого його використання.

Мовляв, така інформація потребує її створення, що не відповідає природі запиту. Цікаво, таке майно ніхто не облікує? Тож яка його доля, невже розвалюється? Ми вирішили перевірити.

Тим часом, у Єдиному судовому реєстрі  знаходимо, навіть, цьогорічні справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. Таку справу ініціює Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради. Отож, облік все ж є, але інформації, яка перебуває у відкритому доступі, нам не надали.

Тому ми змушені «витягувати» її із судового реєстру. Що таке безхазяйне майно і яка його доля?

Що таке «безхазяйна річ»?

Безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Так нам говорить Цивільний кодекс України. При цьому майно не може бути визнано безхазяйним, якщо його власник відомий, але місце його знаходження — невідоме.

Найпростішим таким прикладом є смерть власника, який не мав спадкоємців по закону, усунув їх від права спадкування або ж не склав заповіт. Тоді його власність після смерті, скажімо будинок,  залишається «нічийним». Хто має діло до такого майна?

Діло і право на таке майно має громада, на території якої вони розміщені. Саме вона виявляє і бере на облік це майно. Безхазяйна нерухому річ бере на облік орган, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого воно розміщене.

Але цього замало. Необхідно ще й пройти процедуру визнання його безхазяйним, прийняти у власність територіальної громади і оприбуткувати на баланс відповідного органу місцевого самоврядування. 

Крім того, про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік необхідно обов’язково подати оголошення у друкованих ЗМІ, як того вимагає ч. 2 ст. 335 ЦКУ. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою компетентного органу територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

До прикладу, міська рада виявляє і бере на облік безхазяйну річ, повідомляє обов’язково про це у ЗМІ, чекає один рік і, у випадку позитивного для неї рішення суду, набуває право власності на таку річ.

Що вирішують суди?

За останніх три роки журналістці «20 хвилин» вдалось відшукати у судовому реєстрі шість рішень Тернопільського міськрайсуду про передачу безхазяйної речі у комунальну власність. Лише одне з них по майну у Тернополі, всі інші — по сусідству. Усі рішення — позитивні, на користь громад. 

Так,  у власність Тернопільської міської ради у 2021 році передали нежитлову будівлю незавершеного будівництва, що розташована в районі парку Національного відродження. Її площа 179,3 м. кв. за якою адресою — невідомо. 

Також у 2021 році передали у комунальну власність Підгороднянської сільської ради безхазяйну гідротехнічну споруду (гідровузол) ставка, розташовану на струмку за адресою: вул. Каласентівка, 124, с.Великий Ходачків, Тернопільський район, Тернопільська область, вартістю 660 890 грн.

У 2021 році суд передав безхазяйне нерухоме майно — гідротехнічну споруду, що складається із дамби, водовипусків, металевого містка, бетонних плит, загальною вартістю 59 600 грн., у комунальну власність територіальної громади Байківець.

Такі ж гідроспоруди передали у 2020 році у комунальну власність Підгороднянської, Домаморицької сільських рад. 

А ось у 2019 році передали у комунальну власність територіальної громади смт.Великі Бірки в особі Великобірківської селищної ради безхазяйний житловий будинок, загальною площею 47,4 кв.м., житловою площею 36 кв.м., загальною вартістю 202 410 грн.

Коментар юриста

Адвокат Іван Бочан каже, процедура набуття у комунальну власність безхазяйної речі, тим більше нерухомої, не проста. 

Проте, пройшовши усі визначені законом процедури, територіальна громада стає повноцінним власником такого майна. Що може робити міська чи сільська рада з таким майном, чи є специфіка?

— Після набуття у власність комунального майна, орган місцевого самоврядування може таке майно відчужити, продати у приватні руки, виставити на аукціон і, навіть, подарувати малозабезпеченим нужденним людям на території громади, — пояснює фахівець. — На сесії тої чи іншої територіальної громади для цього повинні прийняти відповідне рішення.

Останні новини

Це цікаво

Оголошення

Нерухомість

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *