Новини Лановець та району

Патріотичний байкерський заїзд організували на Тернопільщині

Мотопробіг відбувся у Ланівцях до 100-річчя Української революції. Розпочали маршрут байкери із могили бійців УНР у районному центрі, потім ...

Спека до +40°C: в "Укренерго" попередили, чи будуть відключення світла в Україні цього літа

Спекотне літо знову ставить українську енергосистему під серйозне навантаження. Завдяки масовому використанню кондиціонерів і холодильників, споживання електроенергії зростає приблизно на 25%, що створює додатковий тиск на мережі в години пік.

Про це та готовність країни до літніх навантажень розповів голова правління НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко.

Чому саме літо — найскладніший період для енергосистеми

Підвищене споживання електроенергії влітку — це вже традиційне явище. Основними «пік-споживачами» стають кондиціонери, які працюють у домівках, офісах і торгових центрах. Додаткове навантаження створює також холодильне обладнання, яке працює інтенсивніше в спеку.

Ситуацію ускладнює ще один фактор — планові ремонти на атомних електростанціях. АЕС є основним джерелом генерації в країні, і коли їх частково виводять на ремонт, доступна потужність зменшується.

Коли очікується найбільший ризик навантажень

Енергетики прогнозують, що найскладніший період припаде на другу половину липня та початок серпня. Саме тоді високі температури можуть збігтися з мінімальним доступом потужності через ремонти.

Ключовими факторами стабільності залишаються:

  • погодні умови;
  • безпекова ситуація в країні.

Чи можливі відключення світла

Якщо енергетична інфраструктура не зазнає ударів, Україна має всі шанси пройти літо без обмежень на споживання електроенергії. Проте, якщо будуть атаки на об’єкти генерації, система може потребувати балансування. У такому випадку можуть бути запроваджені графіки погодинних відключень у вечірні пікові години, тривалістю до 5 годин.

Як «Укренерго» балансує систему

НЕК Укренерго використовує кілька інструментів для стабілізації енергосистеми: 

  • відновлені теплові та гідроелектростанції; 
  • високоманеврені електростанції, які швидко підключаються під час пікового попиту; 
  • імпорт електроенергії через міждержавні перетини.

У разі дефіциту першими обмеження отримує промисловість, яка повинна знижувати споживання до мінімуму. Однак підприємства можуть уникати відключень, якщо імпортують значну частину електроенергії. Якщо цього недостатньо, застосовуються погодинні графіки для всіх категорій споживачів.

Відповідальність споживачів і головна порада енергетиків

Незважаючи на те, що система стає все міцнішою, важливо пам'ятати про роль самих споживачів. Енергетики закликають українців бути уважними і зменшувати використання потужних електроприладів у ранкові та вечірні години пік. Ці прості кроки можуть суттєво допомогти уникнути перевантажень і знизити ризик запровадження графіків відключень у спекотні дні.

Як пережити спеку +40°C і допомогти енергосистемі

Щоб уникнути відключень, енергетики закликають знизити навантаження на мережу в пікові години: з 08:00 до 11:00 та з 17:00 до 23:00. Ось прості та дієві кроки, які збережуть прохолоду в домі та зменшать ваш рахунок за світло.

Топ-5 «ненажерливих» приладів (чим замінити в години пік)

  • Кондиціонер (забирає до 3 кВт/год) — охолодіть кімнату до 17:00, а в пікові години переведіть у режим вентиляції або еко-режим (+24°C...++25°C).
  • Бойлер (забирає до 2.5 кВт/год) — вимикайте його з розетки ввечері. Нагріта зранку вода тримає температуру до 12-15 годин.
  • Пральна машина (забирає до 2.2 кВт/год) — перенесіть прання на ніч (після 23:00) або використовуйте швидкі режими з температурою 30°C.
  • Електрочайник (забирає до 2.0 кВт/год) — кип'ятіть лише ту кількість води, яка потрібна прямо зараз (одна чашка замість повного чайника).
  • Праска/Фен (забирають до 2.2 кВт/год) — намагайтеся не використовувати їх у вечірній час.

Як зберегти прохолоду вдома без кондиціонера

  • Світловідбивна плівка — наклейте її на вікна з південного боку, це знизить температуру в кімнаті на 3–5°C.
  • Закриті вікна вдень — зачиняйте вікна та кватирки з 9 ранку до 7 вечора, щоб не впускати розпечене повітря.
  • Провітрювання «залпом» — відкривайте всі вікна навстіж лише пізно ввечері та вночі.
  • Вологе простирадло — повісьте мокру тканину біля відчиненого нічного вікна для ефекту природного кондиціонування.

Чек-лист готовності вашої техніки до екстремальної спеки

  • Чистка фільтрів — забитий пилом кондиціонер споживає на 15–20% більше електроенергії.
  • Вентиляція холодильника — відсуньте його від стіни мінімум на 10 см, щоб компресор не перегрівався і не працював без зупину.
  • Перевірка павербанків — тримайте дрібні зарядні пристрої завжди на 100% на випадок локальних аварій через спеку.

Джерело: 0352.ua

Школярів знову перевірятимуть: МОН повертає державну атестацію

Міністерство освіти і науки поступово відновлює державну підсумкову атестацію (ДПА) у школах. Повернення іспитів відбуватиметься поетапно, щоб перевірити, як працюватиме нова система оцінювання.

Перші пілотні тестування планують провести вже у 2026–2027 навчальному році. Згодом новий формат поширять на всі школи країни.

ДПА передбачена для трьох етапів навчання - після 4, 9 та 12 класів.

Для учнів четвертих класів це буде перевірка базових знань і навичок: читання, математики та вміння працювати з інформацією.

Дев'ятикласники складатимуть атестацію, яка за потреби може використовуватися під час вступу до академічних ліцеїв. Якщо бажаючих навчатися буде більше, ніж вільних місць, результати ДПА можуть стати одним із критеріїв відбору.

Натомість формат атестації після 12 класу ще доопрацьовують. У МОН пояснюють, що він залежатиме від того, якою буде реформа старшої профільної школи. Водночас уже відомо, що випускники повинні будуть підтвердити необхідний рівень знань незалежно від обраного профілю навчання.

Окремий напрямок реформи - поступовий перехід до комп'ютерного тестування. У майбутньому учні можуть виконувати не лише звичайні тести, а й інтерактивні завдання та практичні моделювання. Проте для цього ще необхідно забезпечити школи відповідною технікою та стабільним інтернетом.

У Міністерстві освіти наголошують, що головна мета оновленої ДПА - перевіряти не лише запам'ятовування матеріалу, а насамперед уміння аналізувати інформацію, логічно мислити та застосовувати знання на практиці.

Джерело: 0352.ua

У Тернополі не змогли знайти директора для школи №5: конкурс провалився

У Тернополі конкурс на посаду директора Тернопільської спеціалізованої школи І–ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням іноземних мов визнали таким, що не відбувся.

Відповідне рішення ухвалила конкурсна комісія під час засідання, яке відбулося 22 червня 2026 року в управлінні освіти і науки Тернопільської міської ради.

Єдиною учасницею відбору була Зоряна Гуцул, яка пройшла всі етапи конкурсу — презентувала план розвитку закладу, склала тестування з освітнього законодавства та виконала ситуаційне завдання.

За результатами оцінювання вона отримала 29 балів, що становить 38% від максимально можливого результату. Оскільки це менше прохідного порогу, комісія не визначила переможця.

У підсумку конкурс на посаду директора школи №5 визнано таким, що не відбувся. Міському голові рекомендували оголосити повторний відбір на цю посаду.

Джерело: 0352.ua

Ухилянтам можуть закрутити гайки: у Раді готують нові обмеження

В Україні триває загальна мобілізація, а влада розглядає нові способи скоротити кількість військовозобов’язаних, які перебувають у розшуку ТЦК через порушення правил військового обліку.

Як повідомляють українські ЗМІ з посиланням на народних депутатів, знайомих із планами Міністерства оборони, найближчим часом можуть бути представлені нові механізми контролю за чоловіками, які не виконують вимоги мобілізаційного законодавства.

За словами парламентарів, депутатів уже поінформували про підготовку відповідних заходів. Водночас конкретних деталей наразі не розголошують. Відомо лише, що один із можливих варіантів передбачає використання даних державних реєстрів щодо чоловіків віком від 18 до 60 років.

У Верховній Раді також нагадують, що раніше обговорювалася можливість застосування до порушників мобілізаційного законодавства механізмів, схожих на ті, які діють щодо боржників зі сплати аліментів.

Як пояснюють юристи, сьогодні до аліментних боржників можуть застосовувати обмеження на керування транспортними засобами, користування зброєю та інші санкції. Крім того, інформація про таких осіб потрапляє до Єдиного реєстру боржників, а в окремих випадках можливе блокування банківських рахунків.

Наразі офіційних рішень щодо впровадження аналогічних заходів для порушників мобілізаційного законодавства немає. Проте депутати підтверджують, що відповідні пропозиції вже перебувають на стадії опрацювання і можуть бути озвучені найближчим часом.

Водночас громадянам радять стежити за офіційною інформацією від Міністерства оборони та Верховної Ради, адже остаточних рішень щодо нових обмежень поки не ухвалено.

Джерело: 0352.ua

"З приходом спеки – без струму орієнтовно 5 год на добу": українців попереджають про можливі незручності

У разі нових масованих атак РФ по енергетичній інфраструктурі та сильної спеки окремі регіони можуть зіткнутися з обмеженнями до п’яти годин на добу.

Про такий сценарій в інтерв'ю РБК-Україна розповів голова правління «Укренерго» Віталій Зайченко, пише 0352.

"За відсутності ворожих ударів, ми маємо високі шанси працювати без обмежень. Але ворог абсолютно розуміє, як спроектована наша енергосистема. Він не має даних щодо розподіленої генерації, хоча намагається отримати цю інформацію, і у прифронтових регіонах, ми вже мали влучання БПЛА по нових невеликих енергоустановках", - сказав Зайченко.

За його словами, велику генерацію ворог знає, навіть цього тижня (15-20 червня - ред.) вже були влучання по ній.

Якщо будуть масовані атаки по генерації, потрібно буде балансувати енергосистему. Це можливо за рахунок обмежень та відключень.

Водночас глава "Укренерго зазначив, що цього літа ситуація в енергосистемі значно легша, ніж влітку 2025 року.

Зараз є більше розподіленої генерації, нові електростанції будуються із другим рівнем захисту, більша захищеність підстанцій як "Укренерго" так і операторів систем розподілу (обленерго - ред.), тому графіки звичайно можливі, але вони будуть не такі тяжкі, як взимку.

Зайченко зазначив, що цього літа у ворога менше шансів залишити українців без світла на тривалий період, але у разі масованих обстрілів та спеки до понад +30 градусів відключення все ж можливі.

"Потенційно, після масованих обстрілів, можливі навіть не 2-3 години, а до 5 годин у пікові періоди. Ми розуміємо, що денну зону ми покриємо за рахунок атомної генерації, імпорту, розподіленої і відновлюваної генерації, а от вечірні піки, на жаль, потрібно буде балансувати за рахунок наших споживачів", - додав він.

Ситуація в енергосистемі України

Нагадаємо, взимку цього року в Україні були тривалі відключення світла через масоваві обстріли Росії. Наразі ситуація стабілізувалася.

Раніше ми повідомляли, що Кабінет міністрів України може суттєво скоротити час на запуск нових генеруючих потужностей з відновлюваних джерел і зменшить ризики відключень, якщо вдосконалить процес підключення підстанцій та іншої інфраструктури до мережі.

Джерело: 0352.ua

"Українцям назвали новий тариф на газ з 1 липня, люди до такого не готувалися": скільки доведеться платити за 1 кубометр

Багато українців тривожно готуються до підвищення тарифів на газ найближчим часом. Але насправді у липні клієнти "Нафтогазу" платитимуть за газ за поточним тарифом – 7,96 грн/кубометр.

Як повідомляє "oboz", таким чином, підвищення цін очікувати не слід.

Більше того, повідомили в самому "Нафтогазі", така ж ціна буде щонайменше до 30 квітня 2027 року. Адже саме до цього терміну продовжено дію тарифного плану "Фіксований".

"Тарифний план "Фіксований". Ціна за кубічний метр: 7,96 грн. Термін дії: до 30 квітня 2027 року", – йдеться в повідомленні.

При цьому підкреслюється: платити за газ потрібно, як і раніше, щомісяця. Термін – до 25 числа наступного місяця.

Крім того, термін дії самого тарифу може бути припинений. Однак лише в індивідуальному порядку – у разі переходу на інший тарифний план.

Водночас підкреслюється, що, крім чинних абонентів, до тарифу можуть підключитися нові клієнти ГК "Нафтогаз України". Для цього їм потрібно вибрати тарифний план "Фіксований" у заяві на приєднання.

У липні українці-клієнти "Нафтогазу" (а таких у країні переважна більшість – 98 % від загальної кількості абонентів) платитимуть за газ за поточним тарифом – 7,96 грн/кубометр. Таким чином, підвищення цін очікувати не слід.

Більше того, повідомили в самому "Нафтогазі", така ж ціна буде щонайменше до 30 квітня 2027 року. Адже саме до цього терміну продовжено дію тарифного плану "Фіксований".

"Тарифний план "Фіксований". Ціна за кубічний метр: 7,96 грн. Термін дії: до 30 квітня 2027 року", – йдеться в повідомленні.

При цьому підкреслюється: платити за газ потрібно, як і раніше, щомісяця. Термін – до 25 числа наступного місяця.

Крім того, термін дії самого тарифу може бути припинений. Однак лише в індивідуальному порядку – у разі переходу на інший тарифний план.

Водночас підкреслюється, що, крім чинних абонентів, до тарифу можуть підключитися нові клієнти ГК "Нафтогаз України". Для цього їм потрібно вибрати тарифний план "Фіксований" у заяві на приєднання.

Джерело: 0352.ua

Українцям перерахують платіжки за комуналку: у кого суми стануть меншими

Кабінет Міністрів України ухвалив нові зміни до порядку розрахунку комунальних платежів, які покликані усунути подвійні та некоректні нарахування. Важливо зазначити, що це не стосується зміни тарифів, а лише оновлення механізму формування платіжок.

Українцям радять уважно перевіряти свої наступні квитанції — у деяких домогосподарствах суми можуть зменшитися. Про це повідомляє уряд, посилаючись на нове рішення Кабміну.

Що змінив уряд

Основні зміни стосуються багатоквартирних будинків. Тепер частину нарахувань, які раніше розраховувалися за нормативами, незалежно від фактичного споживання, визначатимуть на основі реальних показників обліку. Це, зокрема, стосується витрат на обслуговування внутрішньобудинкових мереж і спільного майна.

Також оновлено підхід до формування рахунків за газ, воду та тепло. Раніше споживачі часто отримували завищені суми через неточності в даних або технічні розбіжності. Нові правила покликані зменшити такі випадки та позбутися так званих «платежів за повітря».

Коли чекати змін

Перші оновлені платіжки українці можуть отримати вже після впровадження нових правил у системи комунальних підприємств. Це, ймовірно, станеться в найближчі місяці. Проте тарифи на електроенергію, газ і воду залишаються без змін. Зменшення сум у квитанціях можливе лише завдяки точнішому обліку та усуненню зайвих нарахувань, а не перегляду цін.

Покроковий чек-лист: Як законно зменшити суму в оновленій платіжці

Кабмін змінив формулу, але перерахунок не завжди відбувається автоматично. Щоб усунути «платежі за повітря», виконайте три обов'язкові кроки:

Крок 1. Перевірте коефіцієнт МЗК (місць загального користування): зверніться до свого ОСББ або керуючої компанії та дізнайтеся точну площу підвалів і під'їздів, які опалюються. Якщо тепломережі у підвалі ізольовані, ви маєте повне право вимагати зниження нарахувань за загальнобудинкові втрати тепла.

Крок 2. Надішліть письмову вимогу на звірку даних: якщо у вашій квитанції за минулі періоди є розбіжності між показниками загальнобудинкового лічильника та сумою квартирних, напишіть заяву постачальнику послуг (водоканалу чи тепломережі) з посиланням на нову постанову Кабміну для проведення обов’язкового перерахунку.

Крок 3. Перейдіть на прямі договори: перевірте статус свого договору з постачальниками комунальних послуг. Індивідуальний (прямий) договір тепер чітко розмежовує, де закінчується відповідальність споживача (межі квартири) і де починається зона відповідальності ЖЕКу чи ОСББ, унеможливлюючи приписування вам чужих боргів.

Пам'ятка споживача: На що скаржитися в першу чергу?

Джерело: 0352.ua

Це цікаво

Оголошення

Нерухомість

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *