Новини Лановець та району

Як не «влетіти» на гроші в OLX: найпопулярніша схема шахраїв-покупців

Як не «влетіти» на гроші в OLX: найпопулярніша схема шахраїв-покупців

Як не «влетіти» на гроші в OLX: найпопулярніша схема шахраїв-покупців

Автор:

Марія Бочан

  • Інтернет шахрайство з кожним роком набирає все більших обертів. Не виключенням стала й популярна платформа онлайн-оголошень OLX.
  • Вся Україна продає і купує різні товари на цій площадці. Але є і «новачки», які вперше виставляють своє оголошення з надією на успішний продаж. Яке ж здивування і радість їх очікує, коли на Viber чи не одразу приходять повідомлення від «покупців».
  • Що це за «покупці»? Чому захват від продажу скороминучий?
  • Як уберегти себе від махінацій в OLX і чому варто писати заяву в поліцію, пояснюємо далі.
  • Авторизуйтесь, або підпишіться, і завдяки Вашій підтримці ми зможемо готувати більше цікавих матеріалів.

 

Журналісти «20 хвилин» і самі мало не стали жертвами шахрайських схем в OLX. А все тому, що часу розбиратися у правилах платформи серед буденних клопотів, погодьтеся, особливо не має. Спільноти Фейсбуку часто «вибухають» на запит про шахрайство в OLX. Багато людей уже «попалось». Як уберегтися від подібних неприємностей, розповідаємо у статті.

Марія розповідає, що вирішила продати дві доволі дорогих сукні через OLX. Спочатку на продаж виставила першу сукню. Вже через декілька годин прийшло повідомлення від одного «покупця» у Viber, згодом від іншого. Цікавим є те, що у повідомленнях відчувалася зацікавленість у покупці, адже попросили зняти відео товару, вказали свої «параметри», які ідеально підходять під розмір сукні, поводили себе люб’язно і доволі стримано. Одним словом, вводили жінку в оману. 

Оскільки першому покупцю жінка пообіцяла зняти вже виставлену в оголошеннях сукню на відео наступного дня, то другому запропонувала показати іншу сукню на фото, на що він запросив створити нове оголошення у OLX.

  • Коли я надіслала фото другої сукні на Viber, якої ще не було в оголошеннях, шахрай запитав чи можу я створити нове оголошення на OLX, мотивуючи тим, що хоче придбати сукню через OLX із доставкою в Одесу. Написав, що вже готовий оплатити сукню через цю послугу. Сказав, що гроші я отримаю одразу на свою карту через OLX після того, як він здійснить оплату. Після оплати платформа оголошень дасть мені номер накладної Нової пошти і я зможу відправити сукню. Насамкінець переписки скинув мені «ліву» ссилку, у якій містилось слово «olx», але я чомусь одразу побоялася її відкривати, мабуть, інтуїція. Швидко перейшла на платформу OLX із правилами їхньої доставки, де наголошувалось на всіх операціях суто на платформі. Після цього я загуглила «шахрайства в OLX», де була описана ідентична шахрайська схема, на яку я ледь не повелася.

А з другим «покупцем», якій Марія пообіцяла зробити відео сукні наступного дня, вийшло те ж саме. 

  • Узгодивши деталі покупки та одобривши відео сукні, «покупець» запитала у мене чи користуюся я OLX-доставкою, і чи зможу відправити сукню через цю доставку в Умань. Я чесно відповіла, що ніколи не користувалась і запитала чи ця послуга добре працює. У відповідь почула про відмінну роботу OLX доставки. Мені пояснили, що по суті – це той самий наложний платіж, що у Новій пошті, але безпечніший, як для покупця, так і для продавця. «Покупець» сказала, що не довіряє звичайному наложному платежу, бо мала з ним гіркий досвід. Розповіла, як працює ця доставка. Далі я, за іронією долі, написала про свій минулий підозрілий досвід такої ж схеми, наголосивши на фразі «все підтверджувати тільки на платформі OLX». Після мого повідомлення, «покупця» як корова язиком злизала. Мене одразу заблокували у Viber, - каже Марія. 

На журналістський запит «чи безпечні платежі через OLX доставку» у тернопільських групах в соціальних мережах відкликнулось багато людей із різними ситуаціями. Демонструємо деякі з них.

Історії людей про шахрайства на послузі «OLX-доставка».

Інна написала «Якщо пишуть на Viber, то це шахраї. Не ведіться. Вони кажуть, що то OLX доставка, а насправді знімають гроші з картки і зразу виключають телефон. Я не помітила чогось підозрілого. Скинула гроші! Пішла на Нову пошту, а вони вже все повидаляли і номер виключили».

Анжела відповіла «Небезпечно! Ні в якому разі не робіть цього, нещодавно знайомий купував колеса – 400 доларів пішли «спати».

Світлана поділилась «У мене був досвід шахрайства. Шахраї висилають заповнити якусь форму, там вписується карточка і цифри ззаді. Вони знімають всю суму. Після того було кілька спроб зняти гроші з моєї карти. Прийшлось блокувати і міняти карту. Будьте обережні».

Правила OLX доставки

Оксана зауважила «Останнім часом такі шахрайські схеми дуже активувались, не один раз уже писали. Будьте обережні, всі скрін-шоти чи посилання, які вам надсилає "потенційний покупець " на Viber не мають ніякого відношення до OLX доставки у вашому акаунті на OLX. Для того, щоб OLX доставка спрацювала у вас, по-перше, вона має бути активна, як опція до товару, по-друге, вам потрібно перевірити в своєму профілі її наявність та підтвердити покупку через дану опцію в меню додатку. Ну і на додаток, нікому не можна вказувати ніяких даних стосовно вашої картки чи паролів».

Все про справжню OLX доставку читайте нижче.

Що таке послуга OLX Доставка? 

Були і такі, кому сподобалася справжня OLX доставка без негативного досвіду.

Таня каже «Я продаю на OLX і багато продаж робила через їхню доставку, все класно і безпечно».

Оксана ділиться «OLX попереджає, що жодних підтверджень не робить в інших чатах чи сайтах. Перечитайте умови OLX доставки, все зрозумієте. Декілька разів користувалася цією послугою, все було чудово. Спілкувалася з продавцем чи покупцем лише на OLX». 

Уляна мала двоякий досвід: «Я користуюся, дуже зручно. Прийшло повідомлення із програми, відправила і маю спокій, що заберуть. Проблем не було. Але шахраї і на Viber писали, і в додатку OLX теж ссилки всілякі кидали. Зразу видаляю такі повідомлення».

Інша Уляна дала таку пораду: «Заберіть з OLX у своїх оголошеннях свій номер телефону, спілкуйтесь виключно на сайті OLX, кому сильно треба буде ваш номер, то запитають, а бажану доставку нехай оформляють виключно на OLX під вашим оголошенням. І ще момент, OLX не має ніяких кур’єрів, раптом що».

Як захистити себе від шахрайства?

Чи варто звертатися в поліцію?

Усі ми знаємо: найбільш надійний та безпечний спосіб покупок та продажів через інтернет — особисті зустрічі й передача грошей і товару з рук у руки.

І все ж, не всі прислуховуються до наших порад і довірливо ставляться до незнайомих, і часто не законослухняних «продавців» чи «покупців», які шахрайськими методами хочуть нажитися на добросовісних користувачах.  Якщо ви постраждали від дій шахрая, обов’язково зверніться із заявою в поліцію – лише правоохоронні органи можуть знайти та покарати правопорушника, - наголошують у допомозі OLX. 

Чим допоможе заява в поліцію?

  • Заява про вчинення злочину є підставою для внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку розслідування. Розпочати розслідування – це обов’язок правоохоронців (відомості повинні бути внесені до реєстру протягом 24 годин).

  • Подаючи заяву, ви отримуєте статус потерпілого та наділяєтеся відповідними процесуальними правами.

  • Подання заяви та здійснення розслідування злочину дають можливість на стадії судового провадження звернутись із цивільним позовом і отримати відшкодування завданих збитків.

Чому варто звертатися в поліцію? 

Управління по боротьбі з кіберзлочинністю МВС України

Як подати електронну заяву про кримінальне правопорушення: https://mvs.gov.ua/uk/for_citizens/work-with-citizens

В онлайн-формі необхідно залишити контактні дані, а також детально описати, як ви постраждали від дій шахрая. Графу «Зміст Звернення» дуже важливо заповнити відповідно вимог Закону України «Про звернення громадян».

Як захистити свої дані в Інтернеті?

Міністерство та комітет цифрової трансформації України рекомендує:

Українці все частіше користуються інтернетом — це зручно та швидко, але водночас не слід забувати про особисту безпеку в інтернеті.

Мінцифри дає 5 основних порад, як себе убезпечити:

  1. Не надавайте своїх даних. Нікому. В інтернеті чимало заманливих пропозицій: «Саме ваш номер може виграти приз». Бачили таке? Або вам телефонували чи надсилали смс-повідомлення з подібним змістом. Не ведіться, у більшості — це шахраї. Вони попросять у вас пароль від банківської картки, номер телефону або ще щось. Найкращим варіантом буде припинити розмову, навіть якщо пропозиція буде дуже заманлива. 

  2. Перевіряйте інформацію. Не поширюйте новини із занадто гучними заголовками. Можливо, це фейк. Перевірте: спитайте в знайомих, які розбираються в темі, або перегляньте новинну стрічку інших сайтів. Також не менш важливо перевіряти інформацію, якщо вас просять пожертвувати гроші на якусь операцію чи зробити репост посту із новиною подібного змісту. Пам’ятайте, шахраї часто видають себе за благодійників.

  3. Захищайте паролі. Щодня користуєтесь Facebook або сплачуєте в інтернеті? Благаємо, тільки не кажіть, що використовуєте один пароль усюди. Міняйте паролі з певною частотою, радимо використовувати для цього спеціальні менеджери паролів (приміром, 1password, LastPass або KeePass). Зберігайте паролі в надійному місці, а краще — запам‘ятовуйте.

  4. Використовуйте двохфакторну автентифікацію. Google, Facebook, Instagram постійно пропонує налаштувати подвійне підтвердження входу? Погоджуйтеся! Це не страшно: окрім паролю, вам зателефонують або надішлють код, так ваші дані в соцмережах будуть ще більш убезпечені. До речі, завершуйте сеанс одразу після виходу із соцмережі. 

  5. Користуйтеся офіційними програмами. Перевіряйте програми, які завантажуєте — радимо з офіційних джерел. Офіційні програми проходять перевірку на наявність фішингу — несанкціонованого збору та передачі даних. Тож, користуючись саме офіційним програмним забезпеченням, ви будете певні, що не заразите комп’ютер чи смартфон якимось вірусом. Також радимо використовувати лише перевірені мережі інтернет-з’єднання. 

Пам’ятайте, найбільш вразливі до небезпеки в інтернеті діти. 

Правила безпеки в Інтернеті 

Для того, щоб не втрапити у пастки шахраїв, варто під час здійснення операцій в інтернеті дотримуватись таких правил:

  1. не вказувати власні персональні дані на неперевірених сайтах;

  2. нікому не повідомляти термін дії банківської карти та CVV-код;

  3. перевіряти гіперпосилання та наповнення сайту на відповідність офіційним даним компаній;

  4. у разі отримання спірних листів чи повідомлень не здійснювати ніяких оплат до встановлення обставин ситуації, що виникла;

  5. не робити передоплат у неперевірених інтернет-магазинах;

  6. не користуватися неперевіреними оголошеннями щодо роботи, яка обіцяє швидкий заробіток за внесення завдатку, - повідомляє Мін’юст.

Що робити, якщо ви стали жертвою інтернет-шахраїв

Мін’юст повідомляє, що у таких випадках необхідно звернутись до найближчого відділу поліції або зателефонувати 102. Зберіть інформацію, що підтверджує факти вчинення щодо вас шахрайських дій: чеки про оплату, квитанції з банку про проведення грошових операцій, роздруківки оголошень, посилання на сайт тощо.

Зверніться до адміністратора сайту з метою блокування сторінки шахрая, а також зателефонуйте в банк, через який було здійснено платіжні операції, повідомте, що переказ здійснено на картку шахрая.

Після притягнення винної особи до кримінальної відповідальності, ви можете звернутись до суду з вимогою відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Згідно із частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка, набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Тому дієвим способом захисту у разі, якщо ви перерахували кошти шахраям в інтернеті може бути звернення до суду з позовом про повернення безпідставно набутих коштів до власника банківського рахунку, на який здійснено зарахування коштів.

 

Довідка:

 Кримінальний кодекс України

Стаття 190. Шахрайство

1. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) -

карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

2. Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, -

карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

3. Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, -

карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

4. Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, -

карається позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

 Цивільний кодекс України

Стаття 1212. Загальні положення про зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави

1. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

2. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

3. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:

1) повернення виконаного за недійсним правочином;

2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;

3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;

4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

 

Для отримання правової допомоги ви можете звернутись у найближчий до вас місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги

Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги 

 0 800 213 103

 (цілодобово та безкоштовно в межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів), або за посиланням: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/

Тернопільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

(0352) 52-15-20

 

Останні новини

Це цікаво

Оголошення

Нерухомість

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *