Новини Лановець та району

Свято Маланки вже на порозі: коли відзначають та які його традиції

У вересні 2023 року Православна церква України та Українська греко-католицька церква перейшли на новоюліанський календар. Через це дати більшості свят змістилися на 13 днів назад. Маланку, або Щедрий вечір, відтоді відзначають 31 грудня. Втім, деякі українці дотримуються старого стилю, тому це свято для них настане 13 січня. Що цікаво, Щедрий вечір називають Маланкою, бо 31 грудня віряни вшановують пам'ять святої Меланії Римлянки, пише 24 Кнал. 

Традиції та звичаї свята Маланки

У цей день люди йдуть до церкви, де відбуваються богослужіння. Після цього віряни вирушають додому та збираються за великим святковим столом. Люди вже не дотримуються посту, тому обмеження в їжі більше не діють. На столі можуть стояти кутя, випічка, різні м'ясні вироби та страви, серед яких холодець, ковбаси, млинці, вареники та пироги.

Крім цього, того, на свято заведено переодягатися у тварин і фольклорних персонажів. Так, у Маланку зазвичай перевтілюється неодружений хлопець, тоді як жінки постають в образах чоловічих героїв. Серед інших персонажів – Василь, Коза, Дід, Баба, Ведмідь, Циган, Чорт і Лікар.

Маланка має обов'язково одягнути вінок зі стрічками, намисто та інші прикраси. Водночас її хлопець Василь переважно вбраний у жупан, шаровари та чоботи. У костюмах люди ходять від будинку до будинку, де співають щедрівки, розважають господарів танцями та різноманітними жартами.

Зазвичай свято Маланки продовжується до ранку, а вже на світанку люди йдуть палити Дідуха і стрибати через багаття. Пращури вірили, що полум'я налякає нечисту силу, тому особливо полюбляли таку традицію. Після цього хлопці вирушають посівати, бажаючи господарям достатку, миру та добра.

Джерело: 0352.ua

Останні новини

Це цікаво

Оголошення

Нерухомість

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *