Унікальні давні фото містечок Тернопільщини з американського архіву отримала редакція "20 хвилин"
Автор:
Ольга Турчак
- На світлинах — відомі історичні постаті, життя яких пов'язано з містечками Тернопільщини. Їх київський дослідник та кінопродюсер Олександр Дебич віднайшов в Українському музеї-архіві в місті Клівленді (штат Огайо, США).
- Фото передали у Теребовлянський музей-майстерню, Бучацький музей та Бережанський музей Богдана Лепкого. І світлини отримала редакція "20 хвилин".
Нам вдалося отримати справді унікальні кадри. Їх чимало. На багатьох з них відомі на Тернопільщині постаті.
Про електронні копії раніше невідомих світлин, оригінали яких зберігаються в Українському музеї-архіві в Клівленді, штат Огайо, США, редакції "20 хвилин" розповідає керівник Теребовлянського музею Ярослав Ярошевський.
— Унікальними кадрами із Музеєм-майстернею поділився кінопродюсер Олександр Дебич, який працював над проєктом оцифрування колекції історичних українських фотографій у рамках стипендії програми імені Фулбрайта, що надається американським урядом. На фото Йосип Гірняк – дуже цікава особистість, адже це — український актор і режисер, член Української академії мистецтв і науки, — розповідає пан Ярошевський.
На одній зі світлин — Йосип Гірняк із дружиною Олімпією Добровольською.

— Невипадково фото нам передали у квітні, адже Йосип Гірняк народився 14 квітня 1895 року в Струсові Теребовлянському, — продовжує Ярослав Ярошевський.
Ще одна світлина — Йосипа Гірняка з актором Мар’яном Крушельницьким, що родом із Бучацького району. Тож її Олександр Дебич передав і Бучацькому краєзнавчому музею.

У американському музеї знайшов унікальну колекцію
Сам дослідник розповідає, що фото у американському музеї знайшов випадково і вирішив, що їй мають побачити у тих краях, де вони були зроблені.
— Я знімав фільм в США, який пов'язаний з пошуком частини моєї родини, із якими я втратився зв'язок. Так я потрапив в архів, про який йде мова. Там побачив унікальну колекцію фотографій і пізніше взявся до їх опрацювання, адже не всі вони підписані і важко навіть зрозуміти, хто на них і з якого вони місця, — каже пан Дебич. — Працюючи над описом цієї колекції, каталогізацією, оцифруванням. Власне, завдяки цьому мені вдалось привести в Україну понад 600 історичних фотографій.
Серед них були і ті світлини, які ми опублікували вище. Олександр Дебич каже, що раніше ці фото були опубліковані у книзі, але вона не має поширеного тиражу, а цінність знімків справді висока.
Фото із США є вже у Бережанах
Схожа передача артефактів з США нещодавно відбулась Бережанах. Місцевий музей ім. Б. Лепкого у березні отримав унікальні фото художниці Олени Кульчицької та письменника Богдана Лепкого. Світлини потрапили в Бережани, адже Олена Кульчицька народилася там, а Богдан Лепкий вісім років прожив у Бережанах, зокрема, навчався у місцевій гімназії.
На фотографіях можна побачити, як же виглядала робітня знаменитої уродженки Бережан, куди з дружніми візитами заходив Богдан Лепкий.



Найстарша кінострічка про Галичину
Окрім того, Олександр Дебич готує ще одну непересічну прем'єру. Невдовзі він планує представити на Тернопільщині унікальний документальний фільм "Галичина" Івана Яцентія 1927 року.
— Стрічку, яку віднайшов у приватному архіві в Голлівуді, Лос-Анджелес, штат Каліфорнія, США. У фільмі є кадри з таких локацій на Тернопільщини як Буцнів, Велика Лука, Настасів, Ценів та інші. Це буде теж непересічна прем'єра у вашому краї, — розповідає він.
До слова, стрічку вже представили у Івано-Франківську та Львові. І прем'єру назвали сенсаційною.

Довідка
Йосип Гірняк – український актор і режисер, член Української академії мистецтв і науки. Акторську біографію він розпочав у 1914 в театрі товариства «Руська Бесіда», а продовжив на професійній сцені 1915 в Театрі українських січових стрільців, куди записався добровольцем. Йосип Гірняк грав у театрі «Березіль» та в Київському театрі юного глядача, після 1941 року продовжував сценічну діяльність у Галичині.
Цікавий факт: вперше на українській сцені, у Львівському оперному театрі, спектакль «Гамлет» Вільяма Шекспіра поставив саме наш земляк Йосип Гірняк.
Навесні 1944 емігрував до Австрії, згодом — до Німеччини, працював в українському табірному театрі. У 1946 році він разом із дружиною Олімпією Добровольською, відкрив театр-студію, де поставив 15 вистав.
Йосип Гірняк займав відповідальні посади в Асоціації українських акторів Німеччини.
Із 1947 року він проживав у Нью-Йорку, де разом з дружиною очолював Український театр в Америці, Театр слова.




